Od jakiegoś czasu odkrywane są kolejne działania niepożądane bisfenolu A. Ten związek organiczny znajduje zastosowanie w produkcji tworzyw sztucznych, żywic epoksydowych, plastików (np. butelek do karmienia niemowląt), jest przeciwutleniaczem w środkach spożywczych i kosmetycznych. W 2009 oficjalne stanowisko przedstawiło Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne. Potwierdziło, że pojawia się coraz więcej informacji dotyczących szkodliwego wpływu bisfenolu A zarówno na produkcję jak i działanie hormonów gdy równocześnie wiadomo, że ponad 90% Amerykanów narażonych jest na działanie tego związku.
Tarczyca. W 2009 roku opublikowano pracę w której podsumowano działanie różnych substancji stosowanych w codziennym życiu na funkcję tarczycy (kremy z filtrami UV, metale ciężkie, plastik). W przypadku bisfenolu A stwierdzono niekorzystny wpływ na działanie hormonu tarczycy trójrodotyroniny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kobiet w ciąży, noworodków, niemowlaków i małych dzieci.
Testosteron. Ostatnie doniesienia stwierdzają, że bisfenol A może zwiększać stężenie testosteronu u dorosłych mężczyzn.
Żródło:
1. The Endocrine Society’s 91st Annual Meeting
2. Kashiwagi, K.; Furuno, N.; Kitamura, S.; Ohta, S.; Sugihara, K.; Utsumi, K.; Hanada, H.; Taniguchi, K. et al. (2009). „Disruption of Thyroid Hormone Function by Environmental Pollutants”. Journal of Health Science 55: 147