Tarczyca a ciąża: profilaktyka jodowa

Wstęp.

W 1997 roku wprowadzono w Polsce jodowanie soli kuchennej. Pomimo tego nadal dzienne spożycie jodu w diecie jest niewystarczające. Jest to szczególnie istotne w okresie ciąży i karmienia. Niedobór jodu u matki prowadzi również do jego niedoboru u dziecka. Niedobór jodu mały i niewielki może być związany z zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego jak również ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej). W przypadku ciężkiego niedoboru jodu może dojść do rozwoju kretynizmu.

Zapotrzebowanie dobowe na jod wynosi u kobiet ciężarnych i karmiących 250ug/dobę. Wdrożenie dodatkowej substytucji jodowej powinno zostać włączone nawet przed zajściem w ciążę i powinno wynosić 150-200 ug/d mogą to być zarówno preparaty multiwitaminowe jak również gotowe preparaty jodku potasu. Dzienne spożycie jodu w okresie ciąży i karmienia nie powinno przekraczać 500ug/d.

Zalecenia.

1. W okresie ciąży i karmienia kobieta powinna spożywać 250ug jodu/d

Zapotrzebowanie można zapewnić podając preparaty jodku potasu lub jod w preparacie wielowitaminowym

2. Kobiety w wieku rozrodczym powinny spożywać 150ug jodu/d

Prowadzona profilaktyka jodowa powinno zapewniać dzienny dowóz 150ug jodu/d. W okresie, w którym planowana jest ciąża można dodatkowo podawać 50ug jodu/d.

3. Dawka jodu nie powinna przekraczać 500ug/d

Wniosek ogólny

Pomimo prowadzonej od kilkunastu lat obowiązkowego jodowania soli, dzienne spożycie jodu często jest niewystarczające. Jednym z powodów jest populacyjne ograniczenie spożycie soli zgodnie z zaleceniami promowanymi przez kardiologów. Dlatego w okresie planowania ciąży można rozważać przyjmowania mniejszych dawek jodku potasu, a w okresie ciąży i karmienia zaleca się przyjmować 150-200ug jodu/d.